Vision Express

https://www.visionexpress.lv

Brilles un briļļu veidi

Briļļu nosaukums ir cēlies no latīņu vārda brillys, ar ko apzīmēja smaragdam līdzīgu dārgakmeni, no kura veidoja briļļu lēcas.  Pirmās uz acīm liekamās brilles, kuras sastāvēja no diviem ierāmētiem stikla vai kristāla akmeņiem, tika izgatavotas 13. gadsimta beigās Itālijā. Šādām brillēm vēl nebija briļļu kājiņu, tās vai nu balstījās uz deguna, vai tika turētas acu priekšā, izmantojot rokturi.

Nenoliedzami mūsdienās brilles var pieskaitīt arī pie aksesuāriem un vairums briļļu lietotāju īpaši piedomā pie to vizuālā izskata un kā tās iederas koptēlā. Aplūkojot dizaineru un briļļu ražotāju piedāvātos ietvarus, viennozīmīgi skaidrs, ka to daudzveidība ir milzīga, no maziem līdz izteikti lieliem, no nemanāmiem līdz spilgtiem, gan apaļi, gan kantaini un pat asimetriski.

Tomēr, tāpat kā pirmsākumos, galvenā optisko briļļu funkciju ir redzes kvalitātes uzlabošana. Tādēļ labām brillēm jābūt ar atbilstošām un kvalitatīvām briļļu lēcām. Brillēs vienlīdz nozīmīgs ir gan izvēlētais ietvars, gan tajā ievietotās briļļu lēcas

Lai briļļu lietošana būtu komfortabla, tām ērti „jāsēž” uz deguna un labi jāturas aiz ausīm. Ja brilles kustēsies un slīdēs nost, mainīsies lēcu optiskā kvalitāte, savukārt, ja tās būs neērtas un spiedīs, to lietošana būs neērta.

Optiskās brilles savā ziņā pilda arī aizsargfunkciju, aizsargājot acis gan no mehāniskām daļiņām kā putekļiem un gružiem, gan no ultravioletā starojuma.